Výstava Kde sa mačky túlajú


Výstava veselých ilustrácií známej ilustrátorky Martiny Matlovičovej, z knihy Leonardo kocúr z ulice od spisovateľa Jána Uličianskeho, čaká na návštevníkov v LitParku, pobočke Knižnice pre mládež mesta Košice na Kukučínovej 2 v Košiciach.

„Výstava Kde sa mačky túlajú, vybraných ilustrácií Martiny Matlovičovej, bude v LitParku pre verejnosť sprístupnená od 3. apríla 2017 a potrvá do konca apríla 2017“, informuje Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. „Výtvarné práce tejto mladej a veľmi nadanej výtvarníčky, ilustrátorky a nositeľky množstva ocenení zostavila a sprostredkovala Mestská knižnica mesta Piešťany, pre ktorú autorka navrhovala grafický dizajn ceny Zázračný oriešok v roku 2010.“ Ilustrácie Martiny Matlovičovej skrášľujú nejednu detskú knihu.

„Spomeniem aspoň niektoré z tých najúspešnejších, Ohňostroj pre deduška, Denis a jeho sestry, Rozprávky z palety a Tracyho tiger, za ktorého získala v roku 2009 cenu Zlaté jablko. Ďalej mi nedá nespomenúť titul Žirafa mama a iné príšery, s ktorou získala cenu Najkrajšia kniha leta 2013 a tiež cenu Najkrajšia kniha Slovenska 2013.“ Spomínaná kniha, Žirafa mama a iné príšery, vyšla najprv vo Fínsku tam žijúcej spisovateľke Alexandre Salmely, s ktorou sa mali návštevníci knižnice možnosť stretnúť na letnom festivale Mesiac autorského čítania. „Ocenenia pribúdajú autorke skoro každý rok.“ Naposledy, v roku 2015, to bola cena Ľudovíta Fullu, za rozvoj slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež. Okrem prác pre deti sa autorka úspešne venuje aj ilustráciám pre dospelých, ktoré sú rovnako, zakaždým žiarivo farebné a so zmyslom pre detail.. „My máme príležitosť prostredníctvom vystavovaných ilustrácií predstaviť príbeh o ryšavom a veľmi neposednom kocúrovi Leonardovi a jeho zábavných dobrodružstvách, ktoré v sebe ukrýva kniha pána Uličianskeho, Leonardo kocúr z ulice. Som presvedčená, že sa budú návštevníkom páčiť rovnako ako mne“, dodáva na záver s úsmevom Iveta Hurná.
Ilustrátorka vystavuje na kolektívnych výstavách nielen doma, na Slovensku, ale aj v zahraničí, doteraz to boli výstavy v Českej republike, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku.

Plagát

Fotogaléria

Fond na podporu umenia