Keď Peter kreslí - výstava ilustrátora Petra Čisárika


Knižnica pre mládež mesta Košice sprístupnila pre svojich návštevníkov výstavu ilustrácií z kníh Snehuliacke ostrovy od Jána Uličianskeho a O Guľkovi Bombuľkovi od Márie Ďuríčkovej. Autorom ilustrácií je významný slovenský ilustrátor, držiteľ niekoľkých prestížnych ocenení Peter Čisárik (1958), ktorý dlhé roky pôsobil v Košiciach.

Výstavu prác maliara, ilustrátora, divadelného a scénického výtvarníka, pedagóga Petra Čisárika, pod názvom KEĎ PETER KRESLÍ poskytla košickej knižnici Mestská knižnica mesta Piešťany.

„Výstava pozostáva z ilustrácií, ktoré korešpondujú s textom kníh od Jána Uličianskeho a od jednej z najobľúbenejších detských autoriek Márie Ďuríčkovej. K dispozícii bude od 1. marca 2017 v pobočke Litpark“, hovorí Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. „Petra Čisárika s pánom Uličianskym spájajú roky priateľstva.“ Okrem knihy Snehuliacke ostrovy, ktorou debutoval ako ilustrátor, rovnako ilustroval aj ďalšie jeho nádherné knižné diela: Máme Emu, Veverička Veronka, Pán Prváčik a Čarovný chlapec. „Oboch spája tiež spoločné pôsobenie v Bábkovom divadle v Košiciach, ktoré svojou modernou scénografiou výrazne obohatili.“

Peter Čisárik dlhé roky tvoril a pôsobil v Košiciach. Vrátil sa sem po absolvovaní vysokoškolských štúdií na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení, odbor scénografia a bábkarstvo v Prahe a naposledy tu pôsobil ako riaditeľom Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, kde sa venoval rozvoju mladých talentov. „Je naozaj nevšedným ilustrátorským talentom. Jeho práce sú veselé, farebné a deťom sa páčia.“ Väčšina diel, ktoré ilustroval získala ocenenia v prestížnej súťaži Najkrajšie knihy Slovenska: Snehuliacke ostrovy (1990 ), Máme Emu (1993), Veverička Veronka (1996), Vkladná knižka rozprávok a básničiek (2000), Pán Prváčik (2002), Čarovný chlapec (2005), O Guľkovi Bombuľkovi (2009). Ďalej získal najvyššie slovenské ocenenie za detskú ilustráciu Cenu Ľudovíta Fullu (1997) a Certifikát za nomináciu na Cenu H. Ch. Andersena (2004). Peter Čisárik bol dlhoročným priateľom Knižnice pre mládež mesta Košice a v roku 1995 vytvoril pre ňu detské logo Vranka.

Plagát

Fond na podporu umenia